WP Rocket - en to fi translation catalogue (154 entries)

en: %s Update Rollback
fi: %s päivityksen palautus

en: %s clear
fi: %s tyhjennä

en: <b>%s</b> can not be deactivated because of <code>%s</code>.
fi: <b>%s</b> ei voida ottaa pois käytöstä, koska <code>%s</code>.

en: <b>%s</b>: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. Please go to <a href="%s">Permalink</a> to configure it.
fi: <b>%s</b>: Mukautettu osoiterakenne pitää olla käytössä, jotta lisäosa toimii oikein. Voit asettaa osoiterakenteen <a href="%s">täällä</a>.

en: <b>%s</b>: It seems we don't have <a href="%s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>wp-config.php</code> file or the value of the constant <code>WP_CACHE</code> is set to <code>false</code>
fi: <b>%s</b>: Vaikuttaa siltä, ettei meillä ole <a href="%s" target="_blank">kirjoitusoikeuksia</a> <code>wp-config.php</code>-tiedostoon tai vakion <code>WP_CACHE</code> arvo on<code>false</code>

en: <b>%s</b>: One or more extensions have been enabled or disabled, do not forget to clear the cache if necessary.
fi: <b>%s</b>: Yksi tai useampi lisäosa on otettu käyttöön tai poistettu käytöstä. Tyhjennä välimuisti, jos sille on tarvetta.

en: <b>%s</b>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
fi: <b>%s</b>: Seuraavat lisäosat eivät ole yhteensopivia tämän lisäosan kanssa ja saattavat aiheuttaa odottamattomia tilanteita:

en: <b>CSS</b> files to exclude from minification:
fi: <b>CSS</b>-tiedostot joita ei pienennetä:

en: <b>JS</b> files to be included in the footer during the minification process:
fi: <b>JS</b>-tiedostot, jotka siirretään sivun alatunnisteeseen pienentämisen yhteydessä:

en: <b>JS</b> files to exclude from minification:
fi: <b>JS</b>-tiedostot joita ei pienennetä:

en: <b>JS</b> files with Deferred Loading JavaScript
fi: <b>JS</b>-tiedostot, jotka ladataan jälkikäteen

en: <b>JS</b> files with deferred loading:
fi: <b>JS</b>-tiedostot, jotka ladataan jälkikäteen:

en: <strong>Note:</strong> Enter the domain names without their protocol, for example: <code>//ajax.googleapis.com</code> without <code>http:</code> (one per line).
fi: <strong>Huomio:</strong> Syötä verkkotunnus ilman protokollaa, esimerkiksi: <code>//ajax.googleapis.com</code> ilman <code>http:</code> (yksi per rivi).

en: <strong>Note:</strong> When you update a post or when a comment is posted, the homepage, categories and tags associated with this post are automatically removed from the cache and then recreated by our bot.
fi: <strong>Huomio:</strong> Kun päivität artikkelia tai siihen tulee uusi kommentti, etusivu, kategoriat ja avainsanat tyhjennetään välimuistista automaattisesti.

en: <strong>Warning:</strong> This message will popup again and its content may be updated when saving the options
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tämä viesti tulee esiin uudestaan ja sen sisältö saattaa muuttua tallennuksen aikana.

en: API Key
fi: API-avain

en: Add CNAME
fi: Lisää CNAME

en: Add URL
fi: Lisää osoite

en: Advanced options
fi: Edistyneet asetukset

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: Allows you to request a bot crawl to preload the cache (homepage and its internal links).
fi: Voit pyytää bottia esilataamaan välimuistin (etusivu ja sen sisäiset linkit).

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
fi: Odottamaton virhe tapahtui. Ongelma saattaa johtua WP-Rocket.me osoitteen ongelmasta tai tämän palvelimen asetuksista. Jos ongelma jatkuu, ota yhteyttä <a href="%s">tukeen</a>.

en: Author URI:
fi: Tekijän osoite:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Basic options
fi: Perusasetukset

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> cache folder (<code>%2$s</code>). For <b>%3$s</b> works properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.
fi: Välimuistihakemistoon (<code>%2$s</code>) ei ole <a href="%1$s" target="_blank">kirjoitusoikeuksia</a>. Jotta <b>%3$s</b> toimii oikein, muuta hakemiston oikeuksia CHMOD-komennolla <code>755</code> tai <code>775</code> tai <code>777</code>.

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> domain configuration folder (<code>%2$s</code>). To make <b>%3$s</b> work properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.<br/>When the problem is solved, thank you to save the %3$s options to generate the configuration file.
fi: Verkkotunnus-asetushakemistoon (<code>%2$s</code>) ei ole <a href="%1$s" target="_blank">kirjoitusoikeuksia</a>. Jotta <b>%3$s</b> toimii oikein, muuta hakemiston oikeuksia CHMOD-komennolla <code>755</code> tai <code>775</code> tai <code>777</code>. Kun ongelma on ratkaistu, tallenna %3$s asetukset, jotta asetustiedosto luodaan.

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> minified cache folder (<code>%2$s</code>). To make <b>%3$s</b> work properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.
fi: Pienennettyjen tiedostojen välimuistihakemistoon (<code>%2$s</code>) ei ole <a href="%1$s" target="_blank">kirjoitusoikeuksia</a>. Jotta <b>%3$s</b> toimii oikein, muuta hakemiston oikeuksia CHMOD-komennolla <code>755</code> tai <code>775</code> tai <code>777</code>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fi: Ennen kuin voit tallentaa tuontitiedoston, sinun pitää korjata seuraavat virheet:

en: Beta Tester
fi: Beta testaa

en: By default, cache lifespan is 24 hours. This means that once created, the cache files are automatically removed after 24 hours before being recreated.
fi: Oletuksena tyhjennysaika on 24 tuntia. Välimuistin tiedostot poistetaan siis 24 tunnin jälkeen siitä kun ne on luotu.

en: CDN function replaces all URLs of your static files and media (CSS, JS, Images) with the url entered below. This way all your content will be copied to a dedicated hosting or a CDN system <a href="http://www.maxcdn.com/" target="_blank">maxCDN</a>.
fi: CDN-toiminto korvaa staattisten tiedostojen (CSS, JS, kuvat) osoitteet alla olevilla osoitteilla. Tällä tavoin sisältö kopioidaan dedikoituun CDN-palveluun kuten <a href="http://www.maxcdn.com/" target="_blank">maxCDN</a>.

en: CSS Files minification
fi: CSS-tiedostojen pienentäminen

en: CSS and JavaScript minification
fi: CSS ja JavaScript pienentäminen

en: Cache pages that use the following query strings (GET parameters):
fi: Välimuistita sivut, joissa on seuraavat parametrit (GET-parametrit):

en: Check it to participate in the WP Rocket Beta Program and get earlier access to new versions, thanks in advance.
fi: Täppää osallistuaksesi WP Rocketin beta-ohjelmaan, pääset samalla käsiksi uudempiin versioihin aiemmin. Kiitos etukäteen.

en: Choose a file from your computer:
fi: Valitse tiedosto koneeltasi:

en: Clear Cache Lifespan
fi: Aikaväli välimuistin tyhjennykselle

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear the cache for the whole site.
fi: Tyhjennä koko sivuston välimuisti.

en: Clear this cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear this post
fi: Tyhjennä tämä sivu

en: Concatenating files can cause display errors.
fi: Yhdistäminen saattaa aiheuttaa sivuston ulkoasuun virheitä.

en: Concatenation combines all CSS and JavaScript files.
fi: Yhdistäminen yhdistää kaikki CSS ja JavaScript -tiedostot.

en: Content Delivery Network options
fi: CDN-asetukset

en: DNS prefetching is a way for browsers to anticipate the DNS resolution of external domains from your site.
fi: DNS-esilataus sallii selaimien ennakoida ulkoisten verkkotunnuksien DNS-tiedot.

en: Deactivate
fi: Ota pois käytöstä

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Docs
fi: Dokumentaatio

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Don't cache pages that use the following cookies:
fi: Älä välimuistita sivuja, joissa on seuraavia evästeitä:

en: Download options
fi: Lataa asetukset

en: E-mail Address
fi: Sähköposti

en: Empty the cache of the following pages when updating a post:
fi: Tyhjennä seuraavat sivut välimuistista, kun artikkeli päivitetään:

en: Empty the field to remove it.
fi: Tyhjennä kenttä poistaaksesi sen.

en: Enable Content Delivery Network.
fi: Ota CDN käyttöön.

en: Enable caching for logged in users.
fi: Ota käyttöön kirjautuneiden käyttäjien välimuistitus.

en: Enable caching for mobile devices.
fi: Salli välimuistitus mobiililaitteille.

en: Enable caching for pages with SSL protocol (<code>https://</code>).
fi: Ota käyttöön välimuistitus SSL-suojatuilla sivuilla (<code>https://</code>).

en: Enter the URL of <b>CSS</b> files to reject (one per line).
fi: Syötä <b>CSS</b>-tiedostojen osoitteet (yksi per rivi).

en: Enter the URL of <b>JS</b> files to reject (one per line).
fi: Syötä <b>JS</b>-tiedostojen osoitteet (yksi per rivi).

en: Enter the URL of additionnal pages to purge when updating a post (one per line).
fi: Syötä sivujen osoitteet, jotka tyhjennetään kun artikkeli päivitetään (yksi per rivi).

en: Enter the URL of pages to reject (one per line).
fi: Syötä sivujen osoitteet (yksi per rivi).

en: FAQ
fi: UKK

en: FAQ's Table of Content
fi: Usein kysytyt kysymykset

en: Files optimisation:<br/><span class="description">(Minification & Concatenation)</span>
fi: Tiedostojen optimointi:<br/><span class="description">(Pienentäminen ja yhdistäminen)</span>

en: Google Fonts minification
fi: Google fonttien pienentäminen

en: HTML Files minification
fi: HTML-tiedostojen pienentäminen

en: How to use the CDN API?
fi: Kuinka käyttää CND APIa?

en: How to use the CDN functionality?
fi: Kuinka käyttää CDN-toiminnallisuutta?

en: How to use the White Label functionality?
fi: Kuinka käyttää White Label -toiminnallisuutta?

en: If the message persists, you have to put the following code in your <code>wp-config.php</code> file so that it works correctly. Click on the field and press Ctrl-A to select all.
fi: Jos ongelma pysyy, sinun pitää kopioida seuraava koodi <code>wp-config.php</code>-tiedostoon. Klikkaa kenttää ja paina Ctrl-A valitaksesi kaikki sisältö.

en: If you change anything, the tutorial + FAQ + Support tabs will be hidden.
fi: Jos muutat jotakin, Ohjeet + UKK + Tuki välilehdet piilotetaan.

en: If you had <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>%2$s</code> file, <b>%3$s</b> could do this automatically. This is not the case, here is the code you should add in your <code>%2$s</code> file for <b>%3$s</b> to work properly.
fi: Jos <code>%2$s</code>-tiedostoon olisi <a href="%1$s" target="_blank">kirjoitusoikeudet</a>, <b>%3$s</b> tekisi tämän automaattisesti. Lisää koodi <code>%2$s</code>-tiedostoon, jotta <b>%3$s</b> toimii oikein.

en: If you had <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>.htaccess</code> file, <b>%2$s</b> could do this automatically. This is not the case, so here are the rewrite rules you have to put in your <code>.htaccess</code> file for <b>%2$s</b> to work correctly. Click on the field and press Ctrl-A to select all.
fi: Jos <code>.htaccess</code>-tiedostoon olisi <a href="%1$s" target="_blank">kirjoitusoikeudet</a>, <b>%2$s</b> tekisi tämän automaattisesti. Tässä ovat uudelleenohjaussäännöt, jotka sinun pitää lisätä  <code>.htaccess</code>-tiedostoon, jotta <b>%2$s</b> toimii oikein. Klikkaa kenttää ja paina Ctrl-A valitaksesi kaikki sisältö.

en: Images
fi: Kuvat

en: In case of any errors we recommend you to turn off this option or watch the following video: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.
fi: Jos havaitset ongelmia, suosittelemme ottamaan asetuksen pois päältä tai katsomaan seuraavan videon: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.

en: Is the version %s causing you some issues? You can ask for a rollback and reinstall the last version you used before.
fi: Aiheuttaako versio %s ongelmia? Voit palauttaa edellisen käytössä olleen version.

en: It seems that the <code>%s</code> file is not ours. Save the settings, we will automatically recreate the correct one. If it's still not working, please delete it and save again.
fi: Näyttää siltä, että <code>%s</code> tiedosto ei ole meidän. Tallenna asetukset, niin luomme tiedoston automaattisesti uudestaan. Poista tiedosto ja tallenna asetukset uudestaan, jos homma ei toimi vieläkään.

en: JS Files minification
fi: JS-tiedostojen pienentäminen

en: Key: <code>%s</code><br>Email: <i>%s</i>
fi: Avain: <code>%s</code><br>Sähköposti: <i>%s</i>

en: Last step before enjoying the high performances of our plugin, please <a href="%s">Enter you API key</a> here.
fi: Viimeinen askel ennen kuin voit nauttia lisäosan tuomasta suorituskyvystä. <a href="%s">Syötä API-avain</a> tähän.

en: Lazyload:
fi: Jälkilataus:

en: License
fi: Lisenssi

en: License validation
fi: Lisenssin vahvistus

en: List of query strings which can be cached (one per line).
fi: Parametrit, jotka voidaan välimuistittaa (yksi per rivi)

en: List the names of the cookies (one per line).
fi: Evästeiden nimet (yksi per rivi).

en: Logged in user cache:
fi: Kirjautuneiden käyttäjien välimuistitus:

en: Maximum size: %s
fi: Maksimikoko: %s

en: Maybe we do not have the writing permissions for <code>%s</code>.
fi: Ehkä meillä ei ole kirjoitusoikeuksia <code>%s</code>.

en: Maybe we do not have writing permissions for <code>%s</code>.
fi: Ehkä meillä ei ole kirjoitusoikeuksia <code>%s</code>.

en: Minification removes any spaces and comments present in the CSS and JavaScript files.
fi: Pienentäminen poistaa välilyönnit ja kommentit CSS ja JavaScript -tiedostoista

en: Mobile cache:
fi: Mobiilivälimuisti:

en: Never cache the following pages:
fi: Älä välimuistita seuraavia sivuja:

en: Please backup your settings before, use the "Download options" button above.
fi: Varmuuskopioi asetukset ensin ylläolevasta "Lataa asetukset" -napista.

en: Please enter the API key obtained after your purchase.
fi: Ole hyvä ja syötä API-avain, jonka sait oston jälkeen.

en: Please give us permissions or resolve the problem yourself. Then retry deactivation.
fi: Anna meille oikeudet tai ratkaise ongelma itse. Sitten yritä deaktivointia uudestaan.

en: Plugin Name:
fi: Lisäosan nimi:

en: Plugin URI:
fi: Lisäosan osoite:

en: Prefetch DNS requests:
fi: Esilataa DNS-kutsut:

en: Preload cache
fi: Esilataa välimuisti

en: Preloading DNS queries
fi: DNS-kutsujen esilataus

en: Purge this URL
fi: Tyhjennä tämä osoite

en: Reinstall v%s
fi: Asenna uudestaan v%s

en: Replace site's hostname with:
fi: Korvaa sivuston osoite:

en: Reset White Label values to default
fi: Nollaa white label arvot

en: SSL cache:
fi: SSL-välimuisti:

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings Exporter
fi: Vie asetukset

en: Settings Importer
fi: Tuo asetukset

en: Settings imported and saved.
fi: Asetukset tuotu ja tallennettu.

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: Specify 0 for unlimited lifetime.
fi: Määritä 0, jos et halua välimuistin tyhjentyvän ollenkaan.

en: Support
fi: Tuki

en: Thank you. Your license has been successfully validated!
fi: Kiitos. Lisenssi vahvistettiin onnistuneesti!

en: The best WordPress performance plugin.
fi: Paras suorituskyky lisäosa WordPressille.

en: The one used for the purchase, in your support account.
fi: Se, jota käytit oston yhteydessä.

en: This can be useful if you display your latest tweets or rss feeds in your sidebar, for example.
fi: Tämä on hyödyllistä, jos näytät esimerkiksi viimeisimpiä tweettejä tai RSS-syötteitä sivupalkissa.

en: This constant is still defined in <code>wp-config.php</code> file and its value must be set to <code>false</code>.
fi: Vakio on edelleen määritetty <code>wp-config.php</code>-tiedostossa ja sen arvoksi pitäisi laittaa <code>false</code>.

en: This file is not writable and we can not remove these directives.
fi: Tiedostoon ei voi kirjoittaa, emmekä pysty poistamaan asetuksia.

en: This license key is not accepted.
fi: Lisenssiavain ei kelpaa.

en: This mechanism reduces the latency of some external files.
fi: Tämä vähentää ulkoisten tiedostojen latenssia.

en: This mechanism reduces the number of HTTP requests and improves the loading time.
fi: Tämä vähentää HTTP-pyyntöjen määrää ja parantaa latausaikaa.

en: This mechanism reduces the weight of each file and allows a faster reading of browsers and search engines.
fi: Tämä vähentää tiedostojen kokoa ja mahdollistaa nopeamman lukemisen.

en: This video gives some explanations about how to use the advanced processes of minification and concatenation of CSS and JavaScript files.
fi: Video kertoo, miten käyttää CSS ja JavaScript -tiedostojen edistyneitä pienennys- ja yhdistystoimintoja.

en: This video gives some explanations about our two crawler robots. They generate several cache files in a few seconds.
fi: Video kertoo, miten robottimme toimivat. Ne luovat useita välimuistitiedostoja sekunneissa.

en: This video helps to easily understand the advanced option of "Preloading DNS queries" and the use of the filter <code>rocket_dns_prefetch</code>.
fi: Video kertoo, miten "DNS-kutsujen esilataus" toimii ja miten käyttää <code>rocket_dns_prefetch</code>-filtteriä.

en: This video helps to set up a White Label version of WP Rocket.
fi: Video kertoo, miten tehdä White Label -versio WP Rocketista.

en: This video helps to set up the two functions <code>get_rocket_cdn_url()</code> and <code>rocket_cdn_url()</code>.
fi: Video kertoo, miten käyttää funktioita <code>get_rocket_cdn_url()</code> ja <code>rocket_cdn_url()</code>.

en: This video helps to understand what is the CDN functionality included since WP Rocket 2.1.
fi: Video kertoo, mikä CDN-toiminnallisuus on.

en: This website is not allowed.
fi: Verkkosivusto ei ole sallittu.

en: To fix this you have to set writing permissions for <code>wp-config.php</code> and then save the settings again.
fi: Anna kirjoitusoikeudet <code>wp-config.php</code>-tiedostoon ja tallenna asetukset uudestaan.

en: To learn more about this option and how to use it correctly, we advise you to watch the following video: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.
fi: Suosittelemme katsomaan seuraavan videon: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Tutorials
fi: Ohjeet

en: Unit of time
fi: Aikayksikkö

en: Update Rollback
fi: Päivityksen palautus

en: Upload file and import settings
fi: Tallenna tiedosto ja tuo asetukset

en: Wait until this file is loaded?
fi: Odota kunnes tiedosto on ladattu?

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Watch the video
fi: Katso video

en: Yes I do!
fi: Kyllä kiitos!

en: You can add JavaScript files that will be loaded asynchronously at the same time as the page loads.
fi: Voit lisätä JavaScript-tiedostoja, jotka ladataan asynkronisesti samalla kun sivu latautuu.

en: You can still force the deactivation by clicking here.
fi: Voit pakottaa deaktivoinnin klikkaamalla tästä.

en: You can use regular expressions (regex).
fi: Voit käyttää säännöllisiä lausekkeita (regex).

en: You cannot add more websites. Upgrade your account.
fi: Et voi lisätä enempää verkkosivustoja. Päivitä tiliäsi.

en: You must specify the complete URL of the files.
fi: Sinun pitää määrittää tiedostojen koko osoite.

en: Your license is not valid.
fi: Lisenssi ei ole validi.

en: day(s)
fi: päivä(ä)

en: hour(s)
fi: tunti(a)

en: minute(s)
fi: minuutti(a)

en: reserved for
fi: tarkoitettu

en: second(s)
fi: sekunti(a)
