WP Rocket - en to ro_RO translation catalogue (151 entries)

en: %s Update Rollback
ro_RO: %s Actualizare Rollback

en: %s clear
ro_RO: %s gol

en: <b>%s</b> can not be deactivated because of <code>%s</code>.
ro_RO: <b>%s</b> nu poate fi dezactivat din cauză că <code>%s</code>.

en: <b>%s</b>: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. Please go to <a href="%s">Permalink</a> to configure it.
ro_RO: <b>%s</b>: O structură de permalink modificat este necesar pentru plugin ca să functioneze corespunzător. Vă rugăm să accesaţi <a href="%s">Permalink</a> pentru a configura.

en: <b>%s</b>: It seems we don't have <a href="%s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>wp-config.php</code> file or the value of the constant <code>WP_CACHE</code> is set to <code>false</code>
ro_RO: <b>%s</b>: Se pare că nu sunt <a href="%s" target="_blank">permisii de scriere</a> în fişierul <code>wp-config.php</code> sau valoarea contantă <code>WP_CACHE</code> este setată <code>false</code>

en: <b>%s</b>: One or more extensions have been enabled or disabled, do not forget to clear the cache if necessary.
ro_RO: <b>%s</b>: Una sau mai multe extensii au fost activate sau dezactivate, nu uita să cureţi cache-ul dacă este necesar.

en: <b>%s</b>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
ro_RO: <b>%s</b>: Aceste plugin-uri nu sunt compatibile cu acest plugin şi poate cauza rezultate neaşteptate.

en: <b>CSS</b> files to exclude from minification:
ro_RO: Fişiere <b>CSS</b> de exclus pentru minificare:

en: <b>JS</b> files to be included in the footer during the minification process:
ro_RO: Fişiere <b>JS</b> pentru a fi incluse în footer pe durata procesului de minificare:

en: <b>JS</b> files to exclude from minification:
ro_RO: Fişiere <b>JS</b> de exclus pentru minificare:

en: <b>JS</b> files with Deferred Loading JavaScript
ro_RO: Fişiere <b>JS</b> ccu încărcare amânată JavaScript

en: <b>JS</b> files with deferred loading:
ro_RO: Fişierele <b>JS</b>cu încărcare amânată:

en: <strong>Note:</strong> Enter the domain names without their protocol, for example: <code>//ajax.googleapis.com</code> without <code>http:</code> (one per line).
ro_RO: <strong>Notă:</strong> Introduce numele de domeniu fără protocol, de exemplu: <code>//ajax.googleapis.com</code> fără <code>http:</code> (unul pe linie).

en: <strong>Note:</strong> When you update a post or when a comment is posted, the homepage, categories and tags associated with this post are automatically removed from the cache and then recreated by our bot.
ro_RO: <strong>Notă:</strong> Când modifici un articol sau un comentariu este adăugat, prima pagină, categoriile şi tagurile asociate cu acest articol sunt automatic şterse din cache şi apoi recreat de botul nostru.

en: <strong>Warning:</strong> This message will popup again and its content may be updated when saving the options
ro_RO: <strong>Avertizare:</strong> Acest mesaj va fi afişat din nou şi conţinutul poate fi modificat atunci când salvezi opţiunile.

en: API Key
ro_RO: Cheie API

en: Add CNAME
ro_RO: Adaugă CNAME

en: Add URL
ro_RO: Adaugă URL

en: Advanced options
ro_RO: Opţiuni avansate

en: All files
ro_RO: Toate fişierele

en: All languages
ro_RO: Toate limbile.

en: Allows you to request a bot crawl to preload the cache (homepage and its internal links).
ro_RO: Îţi permite să ceri unui bot de tip crawl să preîncarce cache (prima pagină şi link-urile interne)

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
ro_RO: O eroare neaşteptată. Este posibil să fie ceva cu WP-Rocket.me sau configuraţia serverului. În caz că problemele persistă, vă rugam să accesaţi <a href="%s">suportul tehnic de pe forum</a>.

en: Author URI:
ro_RO: URL Autor:

en: Author:
ro_RO: Autor:

en: Basic options
ro_RO: Opţiuni standard

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> cache folder (<code>%2$s</code>). For <b>%3$s</b> works properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.
ro_RO: Fii atent, nu ai <a href="%1$s" target="_blank">permisie de scriere</a> în <b>%3$s</b>folderul cache (<code>%2$s</code>). Pentru a funcţiona <b>%3$s</b> corect, te rog setează CHMOD<code>755</code> sau <code>775</code> sau <code>777</code> acest folder.

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> domain configuration folder (<code>%2$s</code>). To make <b>%3$s</b> work properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.<br/>When the problem is solved, thank you to save the %3$s options to generate the configuration file.
ro_RO: Fii atent, nu ai <a href="%1$s" target="_blank">permisie de scriere</a> în <b>%3$s</b> folderul pentru configurarea domeniului (<code>%2$s</code>). Pentru a funcţiona <b>%3$s</b> corect, te rog setează CHMOD<code>755</code> sau <code>775</code> sau <code>777</code> acest folder.<br/>Când problema s-a rezolvat, salvează optiunea %3$s pentru a genera fişierul de configurare.

en: Be careful, you don't have <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <b>%3$s</b> minified cache folder (<code>%2$s</code>). To make <b>%3$s</b> work properly, please CHMOD <code>755</code> or <code>775</code> or <code>777</code> this folder.
ro_RO: Fii atent, nu ai <a href="%1$s" target="_blank">permisie de scriere</a> în <b>%3$s</b>folderul cache minificat (<code>%2$s</code>). Pentru a funcţiona <b>%3$s</b> corect, te rog setează CHMOD<code>755</code> sau <code>775</code> sau <code>777</code> acest folder.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ro_RO: Înainte de a încărca fişierul de import, este necesar să rezolvaţi următoarea eroare:

en: Beta Tester
ro_RO: Tester Beta

en: By default, cache lifespan is 24 hours. This means that once created, the cache files are automatically removed after 24 hours before being recreated.
ro_RO: Standard, durata de viaţa pentru cache este de 24 de ore. Asta înseamnă că odată creat, fişierele cache sunt şterse automat după 24 de ore, înainte de a recrea alte fişiere.

en: CDN function replaces all URLs of your static files and media (CSS, JS, Images) with the url entered below. This way all your content will be copied to a dedicated hosting or a CDN system <a href="http://www.maxcdn.com/" target="_blank">maxCDN</a>.
ro_RO: Funcţia CDN înlocuieşte toate URL-urile fişierelor statice şi media (CSS, JS, imagini) cu url-ul notat mai jos. În acest fel tot conţinutul va fi copiat pe un server dedicat sau pe un sistem CDN <a href="http://www.maxcdn.com/" target="_blank">maxCDN</a>.

en: CSS Files minification
ro_RO: Minificare fişier CSS

en: CSS and JavaScript minification
ro_RO: Minificare CSS si JavaScript.

en: Cache pages that use the following query strings (GET parameters):
ro_RO: Cache pentru paginile care folosesc următoarele query strings (GET parameters):

en: Check it to participate in the WP Rocket Beta Program and get earlier access to new versions, thanks in advance.
ro_RO: Verifică pentru a participa în programul WP Rocket Beta şi obţine acces mai devreme pentru noile versiuni, mulţumim anticipat.

en: Choose a file from your computer:
ro_RO: Alege un fişier din calculatorul tău:

en: Clear Cache Lifespan
ro_RO: Goleşte durata de viaţă pentru cache

en: Clear cache
ro_RO: Goliţi cache

en: Clear the cache for the whole site.
ro_RO: Goleşte cache pentru întreaga pagină web.

en: Clear this cache
ro_RO: Goliţi acest cache

en: Clear this post
ro_RO: Goleşte acest articol.

en: Concatenating files can cause display errors.
ro_RO: Fişierele înlănţuite pot cauza erori de afişare.

en: Concatenation combines all CSS and JavaScript files.
ro_RO: Înlănţuirea combină toate fişierele CSS şi JavaScript.

en: Content Delivery Network options
ro_RO: Opţiuni Content Delivery Network

en: DNS prefetching is a way for browsers to anticipate the DNS resolution of external domains from your site.
ro_RO: DNS prefetching este o modalitate pentru browsere de a anticipa rezoluția DNS de domenii externe de la site-ul tau.

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivat

en: Description:
ro_RO: Descriere:

en: Docs
ro_RO: Documentaţie

en: Don't cache pages that use the following cookies:
ro_RO: Nu folosi cache pentru paginile care folosesc următoarele cookies:

en: Download options
ro_RO: Opţiuni de download

en: E-mail Address
ro_RO: Adresă E-mail

en: Empty the cache of the following pages when updating a post:
ro_RO: Goleşte cache pentru următoarele pagini atunci când se actualizează un articol:

en: Empty the field to remove it.
ro_RO: Goleşte câmpul pentru a fi şters.

en: Enable Content Delivery Network.
ro_RO: Activează Content Delivery Network.

en: Enable caching for logged in users.
ro_RO: Activează cache pentru utilizatori logaţi.

en: Enable caching for mobile devices.
ro_RO: Activează cache pentru telefoanele mobile.

en: Enable caching for pages with SSL protocol (<code>https://</code>).
ro_RO: Activează cache pentru paginii cu protocol SSL (<code>https://</code>).

en: Enter the URL of <b>CSS</b> files to reject (one per line).
ro_RO: Adaugă URL-urile fişierelor <b>CSS</b> pentru respingere (una pe linie).

en: Enter the URL of <b>JS</b> files to reject (one per line).
ro_RO: Adaugă URL-urile fişierelor <b>JS</b> pentru respingere (una pe linie).

en: Enter the URL of additionnal pages to purge when updating a post (one per line).
ro_RO: Introduce URL-ul pentru paginile suplimentare pentru a curaţa la actualizarea articolului (unul pe linie).

en: Enter the URL of pages to reject (one per line).
ro_RO: Adaugă URL-urile paginilor pentru respingere (una pe linie).

en: FAQ
ro_RO: Întrebări şi răspunsuri

en: FAQ's Table of Content
ro_RO: Cuprins întrebări şi răspunsuri

en: Files optimisation:<br/><span class="description">(Minification & Concatenation)</span>
ro_RO: Optimiyarea fisierelor: <br/><span class="description">(Minificare & Înlănţuire)</span>

en: Google Fonts minification
ro_RO: Minificare fonturi Google

en: HTML Files minification
ro_RO: Minificare fişiere HTML

en: How to use the CDN API?
ro_RO: Cum să foloseşti API pentru CDN?

en: How to use the CDN functionality?
ro_RO: Cum să foloseşti funcţionaliteatea CDN?

en: How to use the White Label functionality?
ro_RO: Cum să foloseşti funcţionalitatea White Label?

en: If the message persists, you have to put the following code in your <code>wp-config.php</code> file so that it works correctly. Click on the field and press Ctrl-A to select all.
ro_RO: Dacă mesajul persistă, trebuie să adaugi următorul cod în fişierul <code>wp-config.php</code> pentru a funcţiona corect. Click într-un câmp şi apasă Ctrl+A pentru selectare totală.

en: If you change anything, the tutorial + FAQ + Support tabs will be hidden.
ro_RO: În caz de schimbi ceva. Taburile Tutorialul + Întrebări şi răspunsuri + Suportul Tehnic vor fi ascunse.

en: If you had <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>%2$s</code> file, <b>%3$s</b> could do this automatically. This is not the case, here is the code you should add in your <code>%2$s</code> file for <b>%3$s</b> to work properly.
ro_RO: Dacă ai <a href="%1$s" target="_blank">permisie de scriere</a> în fişierul <code>%2$s</code>, <b>%3$s</b> poate face asta automat.
    Dacă nu este cazul, aici este codul pe care trebuie să-l adaugi în fişierul <code>%2$s</code> pentru <b>%3$s</b> a funcţiona corespunzător.

en: If you had <a href="%1$s" target="_blank">writing permissions</a> on <code>.htaccess</code> file, <b>%2$s</b> could do this automatically. This is not the case, so here are the rewrite rules you have to put in your <code>.htaccess</code> file for <b>%2$s</b> to work correctly. Click on the field and press Ctrl-A to select all.
ro_RO: Dacă ai <a href="%1$s" target="_blank">permisie de scriere</a> în fişierul <code>.htaccess</code>,  <b>%2$s</b> poate face asta automat. 
    Dacă nu este cazul, aici este regula de scriere care trebuie să o pui în fişierul <code>.htaccess</code>pentru <b>%2$s</b> a funcţiona corespunzător, Click în camp şi apasă Ctrl+A pentru selecţie totală.

en: Images
ro_RO: Imagini

en: In case of any errors we recommend you to turn off this option or watch the following video: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.
ro_RO: În caz de orice eroare, vă recomandăm să opriţi această opţiune sau urmăriţi acest video: a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.

en: It seems that the <code>%s</code> file is not ours. Save the settings, we will automatically recreate the correct one. If it's still not working, please delete it and save again.
ro_RO: Se pare că fişierul <code>%s</code> nu este al nostru. Salvează setările, se va crea unul corect. Dacă tot nu funcţionează, te rugam să îl stergi şi să salvezi din nou.

en: JS Files minification
ro_RO: Minificare fişier JS

en: Key: <code>%s</code><br>Email: <i>%s</i>
ro_RO: Cheie: <code>%s</code><br>Email: <i>%s</i>

en: Last step before enjoying the high performances of our plugin, please <a href="%s">Enter you API key</a> here.
ro_RO: Ultimul pas înainte de a beneficia de performanţa înaltă a pluginului nostru, vă rugam <a href="%s">Adăugaţi cheia API</a> aici.

en: License
ro_RO: Licenţa

en: License validation
ro_RO: Validarea pentru licenţă

en: List of query strings which can be cached (one per line).
ro_RO: Query strings care pot fi folosite pentru cache (una pe linie).

en: List the names of the cookies (one per line).
ro_RO: Lista de numle pentru cookies (una pe linie).

en: Logged in user cache:
ro_RO: Cache memorat pentru utilizator:

en: Maximum size: %s
ro_RO: Mărimea maximă: %s

en: Maybe we do not have the writing permissions for <code>%s</code>.
ro_RO: Poate nu sunt permisii de scriere pentru <code>%s</code>.

en: Maybe we do not have writing permissions for <code>%s</code>.
ro_RO: Poate nu sunt permisii de scriere pentru <code>%s</code>.

en: Minification removes any spaces and comments present in the CSS and JavaScript files.
ro_RO: Minificarea şterge orice spaţiu şi comentariu prezent în fişierele CSS şi JavaScript.

en: Mobile cache:
ro_RO: Cache pentru mobil

en: Never cache the following pages:
ro_RO: Nu folosi cache pentru următoarele pagini:

en: Please backup your settings before, use the "Download options" button above.
ro_RO: Vă rugăm să faceţi o copie de rezervă a setărilor înainte, folosiţi butonul "Download options" de mai sus.

en: Please enter the API key obtained after your purchase.
ro_RO: Te rugăm să adaugi cheia API obţinută la achiziţionare.

en: Please give us permissions or resolve the problem yourself. Then retry deactivation.
ro_RO: Vă rugăm daţi-ne permisiune sau rezolvaţi singur problema. Apoi încercaţi dezactivarea.

en: Plugin Name:
ro_RO: Numele plugin-ului:

en: Plugin URI:
ro_RO: URL-ul pluginului:

en: Prefetch DNS requests:
ro_RO: Cereri Prefetch DNS:

en: Preload cache
ro_RO: Preîncarcă cache

en: Preloading DNS queries
ro_RO: Pre-încărcare interogări DNS

en: Purge this URL
ro_RO: Curaţă acest URL.

en: Reinstall v%s
ro_RO: Reinstalare v%s

en: Replace site's hostname with:
ro_RO: Înlocuieşte numele de gazdă a site-ului cu:

en: Reset White Label values to default
ro_RO: Resetează valoarea standard pentru White Label

en: SSL cache:
ro_RO: Cache SSL

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings Exporter
ro_RO: Setări pentru export

en: Settings Importer
ro_RO: Setări pentru import

en: Settings imported and saved.
ro_RO: Setările au fost importate şi salvate.

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: Specify 0 for unlimited lifetime.
ro_RO: Specifica 0 pentru nelimitat.

en: Support
ro_RO: Suport Tehnic

en: Thank you. Your license has been successfully validated!
ro_RO: Mulţumim. Licenţa ta a fost validată cu succes!

en: The best WordPress performance plugin.
ro_RO: Cel mai performant plugin pentru Wordpress.

en: The one used for the purchase, in your support account.
ro_RO: Aceasta a fost folosită pentru cumpărare, în contul tău de suport.

en: This can be useful if you display your latest tweets or rss feeds in your sidebar, for example.
ro_RO: Acesta poate fi folositor dacă afişezi ultimele tweet-uri sau feed-ul rss în sidebar, ca exemplu.

en: This constant is still defined in <code>wp-config.php</code> file and its value must be set to <code>false</code>.
ro_RO: Această constantă este în continuare definită în fişierul <code>wp-config.php</code> şi valoarea ei trebuie setată <code>false</code>

en: This file is not writable and we can not remove these directives.
ro_RO: Acest fişier nu poate fi scris, şi nu putem elimina acele directive.

en: This license key is not accepted.
ro_RO: Cheia de licenţă nu este acceptată.

en: This mechanism reduces the latency of some external files.
ro_RO: Acest mecanism reduce latenţa la unele fişiere externe.

en: This mechanism reduces the number of HTTP requests and improves the loading time.
ro_RO: Acest mecanism reduce numărului de solicitări de tip HTTP şi îîmbunătăţeşte timpul de încărcare.

en: This mechanism reduces the weight of each file and allows a faster reading of browsers and search engines.
ro_RO: Acest mecanism reduce greutatea fiecărui fişier, şi permite o viteză de citire a browser-elor sau a motoarelor de căutare.

en: This video gives some explanations about how to use the advanced processes of minification and concatenation of CSS and JavaScript files.
ro_RO: Acest video oferă câteva explicaţii despre modul cum să foloseşti procesele avansate de minificare şi înlăntuirirle fişierelor CSS şi JavaScript.

en: This video gives some explanations about our two crawler robots. They generate several cache files in a few seconds.
ro_RO: Acest video oferă câteva explicaţii despre roboţii tip crawler. Ei generează mai multe fişiere cache în câteva secunde.

en: This video helps to easily understand the advanced option of "Preloading DNS queries" and the use of the filter <code>rocket_dns_prefetch</code>.
ro_RO: Acest video vă ajută să întelegeţi cu uşurinţă avantajele opţiunii de "pre-încărcare interogări DNS" şi folosirea filtrului <code>rocket_dns_prefetch</code>.

en: This video helps to set up a White Label version of WP Rocket.
ro_RO: Acest video vă ajută să setaţi versiunea White Label a pluginului WP Rocket.

en: This video helps to set up the two functions <code>get_rocket_cdn_url()</code> and <code>rocket_cdn_url()</code>.
ro_RO: Acest video vă ajută să setaţi două funcţii <code>get_rocket_cdn_url()</code> şi <code>rocket_cdn_url()</code>.

en: This video helps to understand what is the CDN functionality included since WP Rocket 2.1.
ro_RO: Acest video vă ajută să întelegeţi care este funcţionalitatea CDN inclusă din WP Rocket 2.1

en: This website is not allowed.
ro_RO: Această pagină web nu este permisă.

en: To fix this you have to set writing permissions for <code>wp-config.php</code> and then save the settings again.
ro_RO: Pentru a rezolva, trebuie să setezi permisii de scriere pentru <code>wp-config.php</code> apoi salvează setările din nou.

en: To learn more about this option and how to use it correctly, we advise you to watch the following video: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.
ro_RO: Pentru a învăţa mai multe despre această opţiune, şi cum se foloseşte corect, îţi recomandăm să urmăreşti următorul video: <a href="%1$s" class="fancybox">%1$s</a>.

en: Tools
ro_RO: Unelte

en: Tutorials
ro_RO: Tutoriale

en: Unit of time
ro_RO: Unitate de timp

en: Update Rollback
ro_RO: %s Actualizare Rollback

en: Upload file and import settings
ro_RO: Încarcă fişierul şi importă setările.

en: Wait until this file is loaded?
ro_RO: Aştepţi până când fişierul este încarcat?

en: Warning:
ro_RO: Avertisment:

en: Watch the video
ro_RO: Urmareşte video-ul

en: Yes I do!
ro_RO: Da, vreau!

en: You can add JavaScript files that will be loaded asynchronously at the same time as the page loads.
ro_RO: Poţi să adaugi fişiere JavaScript care pot fi încărcate asincron în acelaşi timp cu pagina care se încarcă.

en: You can still force the deactivation by clicking here.
ro_RO: Poţi încerca dezactivarea forţată printr-un click aici

en: You can use regular expressions (regex).
ro_RO: Poţi să foloseşti expresii normale (regex).

en: You cannot add more websites. Upgrade your account.
ro_RO: Nu poţi adăuga mai multe pagini web, contul necesită upgrade.

en: You must specify the complete URL of the files.
ro_RO: Trebuie să specifici adresa URL completă a fişierelor.

en: Your license is not valid.
ro_RO: Cheia de licenţă nu este corectă.

en: day(s)
ro_RO: zi(le)

en: hour(s)
ro_RO: oră(e)

en: minute(s)
ro_RO: minut(e)

en: reserved for
ro_RO: rezervat pentru

en: second(s)
ro_RO: secundă(e)
